O Dračích Lodích

Dračí lodě se objevily před více než 2000 lety v Číně. Odtud jejich typické dračí hlavy na špici lodě a jejich celkové zbarvení. Prvotní soutěže dračích lodí se podobaly spíše bitvám, nebyla téměř žádná pravidla. Cílem nebylo pouze dojet první, ale také zneškodnit soupeře. Posádky do sebe záměrně narážely, házely po sobě kamení, tloukly se pádly i klacky. Mnohdy toto klání končilo utonutím celé posádky, neboť plavat tehdy uměl málo kdo. Došlo to tak daleko, že při jedné takové to bitvě utonul i syn tehdejšího císaře a ten v zápětí tyto soutěže zakázal. Po té se tyto hry staly výsadou pouze bohatých a mocných rodin, které se předháněly spíše v tom, kdo postaví větší a honosnější loď.Tyto lodě měly na délku i několik desítek metrů a do výšky i několik pater.

Jejich novodobá zmínka se datuje k roku 1976, kdy se uskutečnil první festival dračích lodí v Hong-Kongu. Odtud se sport bleskově rozšířil do celého světa, kdy do roku 2007 se této disciplíně aktivně věnuje přes 50 miliónů sportovců z více než 50 zemí světa. Od roku 1995 mezinárodní federace dračích lodí pořádá oficiální mistrovství světa i mistrovství Evropy. V Pekingu 2008 se připravuje zařazení dračích lodí do programu olympijských her.

Dračí loď je dlouhá 12,5 metrů, bez posádky váží kolem 250 kg má tvar otevřené kanoe s dračí hlavou na špici a dračím ocasem na zádi. V sestavě je maximálně 20 v sedě pádlujících závodníků (10 nalevo a 10 napravo) a bubeník, který sedí na špičce čelem k posádce a udává rytmus údery do bubnu a kormidelníkem, stojící na zádi a řídící směr. Zpravidla se jede vždy v sudém počtu, jelikož by lichý počet závodníků mohl vychýlit loď. Závodí se v drahách na vzdálenosti 250, 500 a 1000 m. Dlouhé tratě na 2000 i více metrů se jezdí na okruhy s otáčkami. Kategorie se dělí dle věku a pohlaví. Jezdí se i kategorie smíšené, kdy v posádce musí být minimálně 8. žen. a zbytek mužů.

 

 

 

NAŠI SPONZOŘI